“Ateistlik Universum”

16/11/2009

Ateistlik Universum

203lk/A5

Pehmekaaneline

Mõõdud: 141X215 mm

Autor: David Mills

Tõlkija: Raul Jaanson

Kirjastus: Noriabooks

Trükikoja hind: 180

Poehind: 210-220 EEK

Lühike tutvustus kõlaks umbes niimoodi:

Ateistlik Universum” raamatu nimena peaks enda eest juba üpris kaaluka sõna ütlema. David Mills jutustab oma lugu küllaltki leebelt, veidi musta huumoriga vürtsitatult, pöörates rõhku teaduslikule, kuid siiski lihtsale ja arusaadavale lähenemisele.
Keskendutud on religioossetele dogmadele ja nende ümberlükkamisele, põhiliste religioosses lähenemises leiduvate vigade väljatoomisele. Selles raamatus kajastamist leidvate teemade nimekirjast võiks välja tuua näiteks Põrgu eksisteerimise võimalikkuse või võimatuse, Intelligentse Disaini ja selle tegeliku intelligentsuse, elu “ime”, teaduse ja religiooni (mitte)ühilduvuse jne.

Loogika võidukäik.

Pimeda religiooni kollaps.

***

Taas kord lisatud väike lõik peatükist “Põrgu müüt”

***

“Ateistiku Universumi” teaser:

Eikuskilt ilmub suitsupahmaka saatel lavale mustkunstnik. Laps publiku seas toob kuuldele rõõmuhõiske. Mustkunstnik kutsub pealtvaatajate hulgast lavale vabatahtliku abilise ja saeb ta lapse ehmunud pilgu all pooleks. Järgmiseks tõmbab ta kübarast välja papagoi ja paneb selle suurde, linaga kaetud kasti. Hetk hiljem muutub lind verejanuliseks tiigriks. Seejärel muudetakse võlukepike tosinaks roosiks. Laps on hämmastunud, jahmunud, ja sõnatu. Milliseid imesid mustkunstnik korda saadab! Milliseid üleloomulikke võimeid ta valdab!

Osavalt teostatud mustkunstitrikid näivad tõepoolest imeliste ja üleloomulike ilmingutena. Laps usub neid “imesid” seepärast, et ta ei näe ega mõista, mis laval (või lava taga) tegelikult toimub. Ta ei märka peidetud luuki, tugiposti ega kahepoolset peeglit. “Ime” sünnib lapse meeltes seetõttu, et ta ei suuda mõista, kuidas trikk sooritati. See tähendab, et tema arusaamisvõimes on lüngad.

Kui imedesse uskuv laps triki sooritamise tehnilistest üksikasjadest aru saab, sureb ka ime tema meeltes. Illusiooni lihtne mehaanika valmistab talle mõistmise hetkel pettumuse ja maagia ongi haihtunud. Võib-olla aga eelistaks ta oma mõistmisvõimes ikkagi lünki sest just need lõid ta silme ette “ime,” mida ta nii siiralt nautis.

•••

Kreatsionistid, nagu nende nimigi ütleb, usuvad “loomisimesse.” Osutades oma “Algse Põhjuse” argumendile, postuleerivad nad, et ainuüksi füüsilise mateeria olemasolu tõestab vaieldamatult Suure Paugu üleloomulikku päritolu. Nad väidavad, “mateeria ei saa tekkida iseeneslikult ning seetõttu peab universum olema loodud füüsikaseadustest kammitsemata üleloomuliku Väe poolt.”
Eelmises peatükis loetlesin ma “Algse Põhjuse” argumendi tõestamatuid ja vildakaid aluseid ning neist tulenevaid ebatäpseid “teaduslikke” järeldusi. Kõige „armulikum” ja järeleandlikum kommentaar Algse Põhjuse teooriale oleks see, et antud teooria tekitab juba paljalt oma ülesehitusega liiga palju küsimusi, mis muudavad selle paikapidavuse kaheldavaks (näiteks – kui Jumal lõi Universumi, siis kes lõi Jumala enda? Kui Jumal on alati olemas olnud, siis miks ei võiks sama eeldus kehtida ka universumi mass-energia puhul?). Karmimalt sõnastades võib aga öelda, et Algse Põhjuse argument kiirgab endast teaduslike argumentide olemuse täielikku vääritimõistmist, sest selles „teaduses” on empiirilisele, sõltumatule vaatlusele põhinevad teaduslikud järeldused asendatud teoloogilise filosoofia pakutud lahendustega.

Kreatsionistid aga ei loobu oma usust ka hoolimata “Algse Põhjuse” läbikukkumisest. Päevavalgele tuuakse veel rohkem “tõendeid” üleloomulikkusest. Nende väitel juhitakse universumit füüsikaseaduste läbi, mille nad usuvad olevat kindlal eesmärgil disaininud ja planeerinud Imettegev Jumal.

Nad väidavad, et need seadused paljastavad universumi korra ja seaduspärasuste põhialused. Nad ütlevad, et universum on justkui peenelt väljamõeldud ülitäpne kellamehhanism: nagu kella loomiseks ja töölepanemiseks on vaja osavat kellasseppa, nii vajab ka universum oma keerukuses ja etteennustatavuses “Jumalikku Kellasseppa”. On selge, et planetaarse liikumise oivaline kellavärk ei saa olla sündinud pimeda juhuse läbi “toore” mateeria arutust kaosest. „Universum on oivaliselt häälestatud,“ öeldakse meile „ja see peenhäälestatus saab pärineda üksnes jumalast.“

Kas kreatsionistidel on õigus? Kas meie universum ilmutab tõendeid üleloomulikust disainist ja juhtimisest?

***

Lisan juurde variante raamatu ingliskeelseid tutvustusi.

http://www.davidmills.net/

http://en.wikipedia.org/wiki/Atheist_Universe

http://www.amazon.com/gp/product/1569755671/

Kirjastuse NoriaBooks koduleht (kust saab kirjastuse hinnaga tellida): NoriaBooks

Advertisements

Üks vastus to ““Ateistlik Universum””

  1. […] ja inimesi Universumi tekke ja jumala-probleemide teemal hariv “Ateistlik Universum”, […]

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: